Polatlı Forum Açıldı

polatlı forumPolatlının Yeni Buluşma Noktası FORUM yayınına Başladı. Forumu ziyaret etmek için tıklayınız.

Polatlı'dan Videolar

polatlı video, polatli canli yayin

Polatlı'dan Fotoğraflar

polatlı resimler, polatli fotograflar

Reklamlar
Polatlı Taksi
Polatlı Taksi
B-fit Polatlı
B-fit Polatlı

Polatlı Son Yılların En Soğuk Kışını Yaşıyor
Karasal iklimin hakim olduğu Polatlı, son yılların en soğuk kışını yaşıyor.Meteoroloji yetkililerinden alınan istatistiklere göre Polatlı Haymana’dan sonra kışı en soğuk geçiren ilçelerden. Hava sıcaklığının -22 dereceyi bulduğu ocak ayının sonlarına doğru ılık hava beklenmekte.

 

KARASAL İKLİM BÖLGELERİ

Polatlı’nın da dahil olduğu Türkiye'de karasal iklim özelliği gösteren bölgeler geniş yer tutar. Batıda göller yöresi iklimi, İç Batı Anadolu iklimi, İç Anadolu (Bozkır) iklimi, Güneydoğu Anadolu iklimi, Erzurum - Kars yayla iklimi, Hakkari dağlık bölge iklimi, iç bölge özelliği taşır ve karasal iklimler içinde yer alırlar. Bu yerlerin ortak özellikleri yarı kurak olmalarıdır. Türkiye'nin iç bölgeleri olan Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde karasal iklim görülür. Karasal iklimin oluşmasında temel etken deniz etkisine kapalı olmalarıdır. Fakat yükselti, yer şekli özellikleri ve enlem gibi faktörlerin etkisiyle karasallık derecesi bölgeden bölgeye, hatta yöreden yöreye değişiklik gösterir. Karasal iklimin şiddeti yıllık sıcaklık farkıyla belirlenir. Bu iklimin hakim olduğu bölgelerde yıllık yağış miktarı az, doğal bitki örtüsü zayıftır. Türkiye'de karasal iklim görülen yerlerde çeşitli derecelerden farklılıklar vardır. Polatlı’da Ocak ayında hava sıcaklığı ortalaması -22 derece olarak belirlendi.

 

BOZKIR BİTKİLERİ

Karasal iklimin hakim olduğu kış mevsimi geçtikten sonra doğal bitki örtüsü Ilkbahar yağışlarına bağlı olarak büyüyen yaz sıcaklarında sararan (Geven, yavşan otu, ısırgan otu v.s) bozkırlardır. Akarsu boylarında söğüt, kavak gibi ağaç türleri görülür. Ormanlar azdır ancak beşeri etkilerden uzak kalan dağların yüksek kısımlarında orman kalıntılarına rastlanır. İç Anadolu Bölgesinde yüksek dağlar üzerinde yer yer ormanlık alanlara rastlanmaması bu bölgenin daha önce ormanla kaplı olduğunu gösterir. Ayrıca bu bölgede yaygınlik gösteren bozkırın gerçek, doğal bozkır olmadığını sonradan orman tahribi ile oluşan antropojen bozkırlar olduğunu göstermektedir.

 

Okuyan: [5400]

16 Şubat 2012 - 18:23:58 - 2408 günlük


 
 Anasayfa   |  Polatlı Haberleri Polatlı Ziyaretçi Mesajları  |  Polatlı Resimleri Polatlı Videoları Polatlı Sohbet - Chatİletişim | Forum